Proje Yönetimi Terminolojisi

Proje Nedir?

Başlama ve bitişi açıkça tanımlanmış aktivitelerle bütçe ve zaman kısıtı altında iyi tanımlanmış hedef ve amaçlara ulaşma eylemidir.

Benzersiz bir ürün veya hizmet veya sonuç üretir.
Geçici bir girişimdir.
Projeler değişimi sağlar.

Proje, sıklıkla operasyon ile karıştırılmaktadır. Operasyonel faaliyetler, sürekli ve devamlılığı olan işler iken proje işleri, projenin bitmesi ile sona erer.
Yeni model araba prototipi hazırlamak bir projedir, prototipi onaylanmış bir arabanın seri olarak üretilmesi ise bir operasyondur.
operasyon: Sürekli yada belirli bir periyotlarla rutin olarak gerçekleştirilen faliyetlerdir.
proje ise bir defa yapılan, belirli bir zaman döneminde kapsayan faaliyetler

Proje Yönetimi Nedir?

Proje ihtiyaçlarını karşılamak için bilgi, beceri, araç ve tekniklerin proje aktivitelerine uygulanmasıdır.


Proje yönetim Metodolojisi ise proje standart bir metot ve yöntemle, disiplinli, iyi yönetilen, ürünlerin yada sonuçların kaliteli teslimini güvence altına alarak belirli bir bütçe ve zaman kısıtı altında gerçekleştirilmesidir.

Program: Tek tek yönetildiğinde sağlanamayan fayda ve kontrolü elde etmek için kordinasyon içerisinde yönetilen bağlantılı bir projeler grubu..
Portföy: Stratejik iş hedeflerin ulaşmak için etkin yönetimi kolaylaştırmak amacı ile bir araya getirilmiş projelerden, programlardan ve diğer işlerden oluşan bir bütündür.
Operasyon: Tekrarlanan çıktılar üreten kalıcı girişimlerdir ve bir ürünün yaşam döngüsünde kurumsallaştırılan standartlara uygun şekilde, esas itibariyle, aynı görevler kümesine yerine getirmek için ayrılmış kaynakları kullanırlar.

Paydaşlar

Paydaşlar: Projeye aktif olarak dahil olan ya da projenin gerçekleştirilmesine Projeye aktif olarak dahil olan ya da projenin gerçekleştirilmesine olumlu ya da olumsuz yönde etkilenen kişi ya da kuruluş yani Kısaca Projeden etkilenen herkes.

Sponsorlar

Sponsor: Proje için nakit veya benzeri bir şekilde finansal kaynakları sağlayan kişi veya gruptur.
proje sponsoru projeyi, proje yöneticisinden sonra ayakta tutan kişidir. Her zaman sahnede olmayan ama seyirciler arasından gösteriyi izlerken de müdahalede bulunan şahsiyettir sponsorumuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir